Školský psychológ:

skolsky.psycholog@zspdobsinskeho.eu.sk

„Školský psychológ nevie čítať myšlienky, nepozná všetky riešenia na každý problém, nehodnotí ani nesúdi, ale vie ponúknuť vzťah založený na dôvere, priateľstve a zachováva mlčanlivosť.“

Konzultačné hodiny: po  dohode  (v prípade aktuálnych problémov môžu žiaci, pedagógovia a rodičia okamžite využiť služby školského psychológa a požiadať ho o radu).

Kde ma nájdete ?  3. Pavilón, 1. poschodie, miestnosť č. 90

Školské prostredie je jedným z najvýznamnejších sociálnych prostredí, v ktorom prebieha množstvo interakcií a procesov odzrkadľujúcich charakter doby. V dnešnej dobe je v škole už potrebné poskytovať výchovno-vzdelávacie aktivity pre komplexnú starostlivosť o žiaka. Túto službu, spolu s ďalšími odbornými zamestnancami, vie plnohodnotne poskytnúť kvalifikovaný, odborne pripravený Školský psychológ.

Školský psychológ sa plnohodnotne podieľa na vytváraní optimálneho prostredia pre výchovno-vzdelávací proces, osobitne pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Vykonáva aj odborné činnosti ako orientačná psychologická diagnostika, individuálne, skupinové či hromadné psychologické poradenstvo, psychoterapiu, prevenciu a intervenciu. Poskytuje tiež odborné konzultácie žiakom, pedagogickým zamestnancom i zákonným zástupcom detí. Uskutočňuje odbornú psychologickú starostlivosť žiakom s ťažkosťami v učení, správaní, zdravotne znevýhodneným žiakom a žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia. Aktívne sa tiež podieľa na preventívnych aktivitách, spolupodieľa sa na vytváraní, aktualizácii individuálneho výchovno-vzdelávacieho programu (IVVP) pre žiakov so špeciálne výchovno-vzdelávacími problémami (ŠVVP) a jeho realizácii v praxi.

Upozorňuje na integráciu zdravotne oslabených žiakov a odporúča zákonnému zástupcovi dieťaťa odborné vyšetrenie v príslušnom centre výchovného poradenstva a prevencie. Tiež školský psychológ poskytuje skupinovú ako aj individuálnu psychologickú starostlivosť žiakom v krízových situáciách alebo pri sociálno-patologických javoch. Tiež sa systematicky vzdeláva vo svojich odborných oblastiach a zachováva mlčanlivosť o skutočnostiach, o ktorých sa dozvedel pri vykonávaní prác vo verejnom záujme.

Školský psychológ nepracuje len s nefunkčnými prvkami systému, ale podieľa sa na celkovom zlepšení efektivity práce. Rieši najmä ťažkosti žiakov v učení, v správaní vrátane osobnostných a emočných problémov, no na druhej strane pracuje na inovácií výchovy a vzdelávania a na rozvíjaní školy ako systému.

Konkrétna náplň práce :

Diagnostická – poznáva osobnosť žiaka, jeho vlastnosti a schopnosti, identifikuje poruchy správania či učenia, a spolu s učiteľmi a ďalšími odbornými zamestnancami sa podieľa na ich zmiernení.

Intervenčná – spolu s učiteľmi a ďalšími odbornými zamestnancami vytvára priaznivé podmienky pre zmeny v osobnosti žiaka a to vo vzťahu k rodičom, učiteľom a spolužiakom. Pomáha učiteľom a rodičom spracovávať ich postoje k určitým prejavom správania  u detí. Deťom zase pomáha adekvátne spracovávať emócie. Zároveň sa snaží chrániť osobnosť učiteľov pred psychickým vyčerpaním.

Preventívna – metódou pozorovania žiakov v triedach odhaľuje problémových žiakov, prípadne nefungujúce vzťahy, vytvára a realizuje, v spolupráci s ostatnými odbornými zamestnancami, špeciálne programy napomáhajúce zdravému rozvoju žiaka.

Poradenská – poskytuje konzultácie rodičom, učiteľom a žiakom ohľadom akéhokoľvek problému, napríklad pomáha pri lepšej akceptácií a integrácií  žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími  potrebami.

„Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.“

• Základná škola Pavla Dobšinského
        • +421475634954 Fax: 047/5634955