Novinky
Oznam
70 rokov Šomošky: Prednáška plná zážitkov a tvorivosti
Dňa 20.2. 2025 sme sa v rámci krúžkov Turistický II. a Z každého rožka troška zúčastnili prednášky "70 rokov Šomošky" v GMOS v Rimavskej Sobote. Najprv sme si vypočuli zaujímavosti o Šomoške a jej pôvode. O rastlinách a živočíchoch žijúcich na tomto chránenom území. Najväčší zážitok sme mali s premietania autentických záberov s fotopascí z tohto územia. Po krásnej prednáške sme si užili tvorivé dielne kde sme si vyrobili vlastné kožené náramky.
Ďakujeme pani Ing. Ž. Ružičkovej z Cerovej vrchoviny za ochotu a za obohacujúcu prednášku.
vedúce krúžkov Andrejka a Marcelka5
Úspešné enviroprojekty na Základnej škole Pavla Dobšinského
Základná škola Pavla Dobšinského sa už dlhšie venuje zveľaďovaniu a úprave areálu školy -nášho životného prostredia. V poslednom období sme boli úspešní v dvoch environmentálnych projektoch. Vo výzve Environmentálneho fondu: Adaptácia na zmenu klímy v sídelnom prostredí (2024) s projektom Zeleň pre ZŠ Dobšinského a vo výzve Zeleného vzdelávacieho fondu 2024 Slovenskej agentúry životného prostredia s projektom Odpady = Poklady.
V rámci projektu Zeleň pre ZŠ Dobšinského budú vysadené druhy sadovnícky významných listnatých stromov. Výsadba vzrastlých stromov bude doplnená kvitnúcimi kríkmi, trávami a trvalkami.
Novovysadená zeleň bude spĺňať súčasné požiadavky pre aktívny aj pasívny oddych žiakov, rodičov a učiteľov. Zabezpečí dostatočný tieň, podporí záujem ľudí o pekné prostredie. Priestor bude doplnený mobiliárom. Tento priestor bude využívaný počas vyučovacieho procesu žiakmi školy, vrátane žiakov špeciálnych tried. V popoludňajších hodinách priestor budú využívať žiaci počas krúžkovej činnosti a deti zo školského klubu detí.
Pestrá a rozmanitá skupina stromov, krov a bylín novej výsadby podporí biodiverzitu okolia a prispeje k zlepšeniu mikroklimatickej funkcie areálu školy.
Čelný pohľad na školu od rieky Rimava spestria sadovnícky mimoriadne hodnotné kultivary duba letného, ktorý architektonicky doplní budovu školy. Pri vstupe a medzi pavilónmi sa budú vynímať úzke kultivary javora poľného, javora mliečneho a hraba obyčajného – tak aby deti pri pohľade z okna nemali len monotónny obraz jednej štruktúry a farebnosti.
Cieľom nášho projektu Odpady = Poklady je nadviazať na úspešné projekty z minulosti a ďalej ich rozvíjať, pričom sa zameriavame na environmentálnu výchovu a zvyšovanie povedomia o ochrane nášho životného prostredia.
Naše konkrétne zámery sú vzdelávať žiakov v oblasti správneho nakladania s odpadom, zamerať sa na jeho triedenie, recykláciu a znižovanie množstva odpadu, nielen v škole, ale aj v domácnostiach. Predstaviť možnosti využitia druhotných surovín – naučiť žiakov, že odpad nemusí byť len niečo, čo končí na skládke, ale môže byť využitý na výrobu nových výrobkov a materiálov. Vybudovať kompostovací systém – plánujeme zakúpiť kompostér, vybudovať kompostovisko a kompostovať organický odpad zo školskej kuchyne a pestovania rastlín. Výsledný kompost budeme využívať pri pestovaní rastlín v záhonoch a interiéroch, čo zároveň posilní vedomosti žiakov o kolobehu živín. Chceme podporiť udržateľné hospodárenie s vodou. Zaviesť systém zachytávania dažďovej vody a kvapkovej závlahy pre naše vyvýšené záhony, kde pestujeme zeleninu a bylinky.
Tento projekt nadväzuje na súčasný stav, ktorý ukazuje, že žiaci majú obmedzené vedomosti a skúsenosti v oblasti udržateľného nakladania s odpadom. Chceme nielen prehĺbiť ich teoretické vedomosti, ale najmä umožniť im prakticky sa zapojiť do aktivít, ktoré majú reálny dopad na životné prostredie. Prostredníctvom realizácie projektu očakávame, že sa u žiakov a širšej komunity zvýši povedomie o dôležitosti triedenia odpadu, recyklácie a kompostovania. Z dlhodobého hľadiska veríme, že si osvoja trvalo udržateľné správanie, ktoré budú aplikovať v bežnom živote, čím prispejú k znižovaniu negatívnych dopadov na životné prostredie. Tieto zmeny by mali viesť k vytvoreniu ekologicky zodpovedného prístupu novej generácie.
Ing. Erika Demková, riaditeľka Základnej školy Pavla Dobšinského, Rimavská Sobota
Výsledky okresného kola Dejepisnej a Biologickej olympiády
V mesiaci február 2025 sa konali okresné kolá Dejepisnej a Biologickej olympiády.
Naši žiaci boli úspešní a umiestnili sa na popredných miestach.Výsledky okresného kola Dejepisnej olympiády:
R. Brezňák, VII.A - 1. miesto - postup na KK
N. Tolnaiová, VIII.B - 5. miesto, úspešný riešiteľ
O. Porubiak, IX.A - 2. miesto - postup na KKVýsledky okresného kola Biologickej olympiády:
P. Ríz, VIII.B – 1- miesto – postup na KK
U. Péli, IX.B – 3. miestoVíťazom srdečne blahoželáme a želáme veľa úspechov v krajskom kole!
Mgr. Diana Murínová
Zážitkové učenie na hodine dejepisu
Žiaci VII.A triedy zažili netradičnú hodinu na hodine dejepisu. Vytvárali lapbook o novoveku, konkrétne o zámorských objavoch.
Učivo si upevnili zábavnou formou, všetci boli šikovní a aktívni.
Vyučovanie dejepisu tak bolo obohatené o zaujímavé aktivity, ktoré rozvíjajú kreativitu a tvorivosť žiakov.Mgr. Diana Murínová
8
Naši prváci na Mestskom úrade
Učivo nového predmetu Človek a spoločnosť: Inštitúcie v obci mali možnosť naši prváci zažiť koncom januára priamo v tej najdôležitejšej inštitúcii nášho mesta a to priamo na Mestskom úrade v Rimavskej Sobote. Teta Milanka z Turistického informačného centra nás s úsmevom a radosťou privítala v historickej budove na Hlavnom námestí. Je krásna zvonka i zvnútra. Dozvedeli sa, kde sídlia a akú činnosť tu vykonávajú pracovníci rôznych odborov úradu. Zaujímavým bolo spoznať, čo všetko sa eviduje na matričnom úrade. Avšak najväčším zážitkom bolo navštíviť miestnosť, kde sa konajú tie najkrajšie udalosti v živote ľudí a to obradná sála. Tu sa usadili a v skratke spoznali históriu nášho mesta. Dozvedeli sa aj, odkiaľ pochádza jej názov a komu vďačíme za náš erb. Na záver nechýbal simulovaný sobáš s „novomanželmi, oddávajúcim, matrikárkou a svedkami“.
Veľmi pekne ďakujeme za zážitky a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.
Mgr. Gabriela Kalmárová, Mgr. Renáta Mitterpachová a Mgr. Aneta Lajgútová, triedne učiteľky
5
Volejbalový turnaj
Dňa 4.2.2025 sa konal na našej škole volejbalový turnaj pre ročníky 8.-9. Hralo sa systémom každý s každým. Každá trieda odohrala 3 zápasy. K najkrajším zápasom patril zápas medzi IX.A a IX.B. Však aj boli potrebné 3 sety na určenie víťaza. Tri triedy mali po 2 zápasy vyhraté a 1 prehratý. Napokon o všetkom rozhodol počet víťazných setov.Žiaci si výborne zašportovali a oddýchli si od skúšania v 1.polroku.Konečné umiestnenie tried:1. IX.A2. IX.B3. VIII.B4. VIII.A
6
Zimné športy
Žiaci 4. ročníka navštevujúci záujmové útvary Z každého rožka troška a Aktiváčik v priebehu mesiaca január navštívili Knižnicu Mateja Hrebendu. Pani knihovníčka z oddelenia literatúry pre deti a mládež pripravila pre nás zaujímavé aktivity na tému zimné športy. So žiakmi sa porozprávala o tom, aké druhy zimných športov poznajú, oboznámili sa ich históriou a krajinou, odkiaľ pochádzajú. Spoznali, ako vyzerali napríklad prvé korčule alebo akou náhodou vznikla hokejka. Pútavým bolo aj rozprávanie na tému zimných olympijských hier a ich disciplín. Trošku adrenalínu nám zdvihli ukážky rôznych extrémnych športov ako snow kiting, ice climbing, ice kayak... Na záver sme si zahrali športové pexeso a prezreli knihy s tematikou zimných športov.
Ďakujeme 😊
Mgr, Andrea Pazourková, Mgr. Aneta Lajgútová, vedúce krúžkov
9