Projekty
Po stopách interaktívnej podlahy
V súčasnosti je vyučovací proces pomerne pasívny, žiak získava informácie sprostredkované učiteľom. Našim hlavným cieľom je zatraktívniť vyučovací proces zavedením nového technicko didaktického prostriedku - interaktívnej podlahy. Interaktívna podlaha sa podieľa prostredníctvom vizualizácie niektorých zákonitostí zobrazujúcich sa priamo na podlahe učebne na rozvoji detskej predstavivosti a tým žiakom približuje rôzne javy a udalosti viac v reálnej podobe. Takýto model vyučovania nie je odtrhnutý od skutočného života, keďže využíva zážitok ako dôležitý prvok pre pochopenie a eliminuje edukáciu postavenú len na teoretických poznatkoch.
Ciele projektu:
1: Využiť interaktívnu podlahu v edukáciu a tým podporiť rozvoj tímových schopností, vizuálno - pohybovej koordinácie, logického myslenia a vnímania. Prostredníctvom vzdelávacej a lektorskej činnosti oboznámiť interných pracovníkov školy s funkcionalitou tejto učebnej pomôcky a preniesť získané poznatky do priamej pedagogickej a mimovyučovacej činnosti. Inováciu rozšíriť prostredníctvom informačných vzdelávacích seminárov aj do externého prostredia a zaškoliť a oboznámiť záujemcov zo škôl pôsobiacich v našom regióne v téme interaktívneho vzdelávacieho prostredia.
2: Výstup projektu v rámci interných aktivít školy zamerať na priebežné mesačné mapovanie a frekvenciu využitia inovatívneho vzdelávacieho prostredia. Výstupy s následnou fotodokumentáciou umiestniť na webovom sídle školy. Okrem tímovej práce pri vzdelávacích aktivitách prostredníctvom interaktívnej podlahy sledovať mieru správnosti a originalitu riešení tvorivých úloh samotnými žiakmi na základe pripraveného bodového hodnotenia.
3: Po absolvovaní vzdelávania pedagogickými zamestnancami realizovať v rámci vyučovacích hodín a v čase mimovyučovacej činnosti nasledovné aktivity prostredníctvom interaktívnej podlahy:
1, na podporu detského vnímania, pohybové a fitnes aktivity určené pre vekovo najmladších v rámci relaxačných cvičení (počas vyučovania a aj v rámci činnosti v ŠKD),
2. na podporu priestorovej koordinácie a rozvoja algoritmického myslenia aktivity a hry zamerané na získanie základov pre budúce učenie týkajúce sa programovania a v závislosti od náročnosti žiaci 2.stupňa ZŠ,
3. aktivity na podporu poznávacích procesov v podobe kvízov a tvorivých úloh. Aktivity sú postavené na vzájomnej súťaživosti, tímovej práci, čím sa sleduje rozvoj nielen ich kognitívnych, ale aj sociálnych zručností,
4. aktivity pre žiakov so špeciálnymi výchovno - vzdelávacími potrebami, ktoré sú zamerané na stimuláciu porušeného vnímania, zlepšenie motorických funkcií, regulovanie a vyjadrovanie emócií.