V tomto školskom roku sme sa opäť zapojili do literárnej súťaže Hrebendova kapsa.
Naša žiačka Miriam Ďurišová VIII.B získala v kategórii próza I. miesto.
Srdečne jej gratulujeme.
Novinky
Novinky
Hrebendova kapsa
Oblastné kolo v malom futbale
Dňa 3.6.2024 sa konalo oblastné kolo v malom futbale na štadióne MŠK Rimavská Sobota. Turnaja sa zúčastnilo celkom 15 družstiev. Družstvo ZŠ P. Dobšinského Rimavská Sobota (M. Brath, R. Korčok, A. Iváni, P. Petrán, J. Brezovický, A. Nestoroski, A. Szomolai, T. N. Herwing, M. Ridzoň,) po štyroch víťazstvách a jednej prehre obsadilo 3. miesto.
Návšteva Gemersko- malohontského osvetového strediska
Dňa 2. 5. 2024 sa deti z Oddelenia Mačiatok s pani vychovávateľkou Nórikou Vilhanovou zúčastnili na tvorivých dielňach v Gemersko – malohontskom osvetovom stredisku v Rimavskej Sobote.Cieľom bolo vyskúšať prácu s hlinou. Deti modelovali rôzne ozdobné predmety ako mištičky, medailóny, ktoré dozdobili pripravenými pomôckami.Najväčšou zábavou bolo vyskúšanie hrnčiarskych kruhov, kde mohli vyrobiť darčeky pre mamičky na Deń matiek.Veľká vďaka patrí lektorke pani Lendvorskej, ktorá ich zasvätila do tajomstva keramiky. Ućila ich ako pracovať s hlinou a ako použiť pomôcky.Hotové výrobky vypálila v peci, ktoré potom s radosťou odniesli domov.Práca s hlinou bola nielen príjemným zážitkom, ale aj jedinečnou príležitosťou na vzdelávanie a zábavu.Deťom sa akcia páčila a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.
ZUMBA V ŠKD
Zdravý životný štýl spojený s pohybom by mal byť prioritou, no stále sa mu nevenuje dostatočná pozornosť. Deti trávia veľa času za počítačom, televíziou alebo s mobilom v ruke. Preto sme si v rámci projektu „Aktívna škola“ v spolupráci so žiačkami 6.A triedy zorganizovali ZUMBU v telocvični. Dievčatá si pripravili vynikajúci program a spolužiakov dobili energiou. Zumba sa páčila nielen deťom ale aj vychovávateľkám.
Veľmi pekne sa chceme poďakovať pri organizácii tejto úžasnej akcie našej sociálnej pedagogičke Janke Strapkovej a obrovské ĎAKUJEM patrí našim žiačkam zo 6.A a 6.B triedy.
Klaudia Benadová
Biologické olympiády
V druhom polroku sa uskutočnili okresné kolá biologických olympiád. Žiaci našej školy sa tradične zúčastnili väčšiny biologických súťaží : 8/6. Podobne ako v minulých školských rokoch aj v tomto dosiahli výborné výsledky:
Kategória D (teoreticko- praktická časť) P.Ríz (VII.B) – 1.m.
N.Dovičičová (VI.A) – úsp.riešiteľka
Kategória D (projektová časť) Á.Hlaváč (VI.B) – 1.m.
J.Štefániková (VI.B) – 2.m.
K.Astalošová (VI.B) – 3.m.
Kategória C (teoreticko- praktická časť) M.Jacko, A.Hloušek (IX.B) – úsp.riešitelia
Kategória C (projektová časť) B.Baboľová (VIII.A) – 2.m.
Kategória E (zoológia) M.Krajec (VIII.B) – 3.m.
Kategória E (geológia) T.Brathová (IX.B) – 1.m.Žiakov na súťaže pripravovali pani riaditeľka E.Demková a páni učitelia P.Nôta a V.Novodomský.
Všetkým žiakom gratulujeme a prajeme krásne zážitky z prírody.Zapísal: Mgr.V.Novodomský
Tanec a vlastná tvorba k 45. výročiu založenia školy
Dňa 24.5.2024 sme na našej škole mali slávnostnú akadémiu k 45. výročiu založenia školy. Spolu s dievčatami z V.B sme na program nacvičili tanec na skladbu Waka waka od speváčky Shakiry. Keďže pôvodná skladba aj videoklip bol venovaný Majstrovstvám sveta vo futbale v roku 2010, vytvorili sme si vlastný videoklip, v ktorom si zahrali žiaci našej školy. Klip zostrihal žiak VII.B triedy Patrik Juhász na krúžku TV očko. Video strihal cca 6 hodín a posúďte sami, ako sa mu to podarilo
5
Slávnostná akadémia
Dňa 24. mája 2024 sa pri príležitosti 45. výročia otvorenia našej školy konala v Dome kultúry v Rimavskej Sobote slávnostná akadémia. Bola oslavou nielen súčasných žiakov, učiteľov a v neposlednom rade aj rodičov, ale aj všetkých bývalých riaditeľov, pedagógov a žiakov. Pripomenulo ich deväť päťročných období programu akadémie. Žiaci a žiačky I. a II. stupňa predviedli vynikajúce vystúpenia počas celého dňa v troch blokoch. Rodičia, starí rodičia, škôlky i školy nášho mesta nešetrili potleskom v dopoludňajších hodinách. Podvečer, za prítomnosti pána primátora JUDr. Jozefa Šimka i ostatných pozvaných hostí (bývalých riaditeľov školy či bývalých zamestnancov) vystúpil i absolvent školy, člen skupiny Maduar – J. Matyinko. Naše žiačky ho tanečnými krokmi s hrdosťou sprevádzali. Vypočuli sme si potešujúce slová pána primátora a pani riaditeľky školy pani Ing. Eriky Demkovej. Na pódiu nechýbali ani bývalí riaditelia a riaditeľka školy, ktorých prácu si patrične ceníme. Kvalitné tance starších žiačok i nezabudnuteľné melódie skupín Abba či Village People doplnené o pohyby obratných druhákov, tretiakov a štvrtákov rezonovali sálou Domu kultúry. Naši najmenší žiaci predviedli svoju šikovnosť vystúpením súboru Podkovička. Všetci prítomní, či už z radov divákov alebo učiteľov boli nesmierne hrdí na svoje ratolesti. Energia i čas, ktoré venovali dlhej a poctivej príprave sa nepochybne vyplatili. Búrlivý niekoľkonásobný potlesk bol toho dôkazom.Dovoľte nám, v neposlednom rade, zatlieskať a úprimne poďakovať tým, bez ktorých by sa oslava 45. narodenín našej školy nemohla uskutočniť – učiteľom, sponzorom, rodičom, podporovateľom našej školy ako i mestu Rimavská Sobota. Ďakujeme !
heslo: zspdrs
214
Online bezplatná linka pomoci – Viac ako ni(c)k
Naša škola dbá o bezpečnosť žiakov a ich zdravý psychický vývin, preto spolupracujeme s mnohými organizáciami a spoločnosťami. Medzi žiakmi je známa online linka pomoci – VIAC AKO NI(C)K, ktorá slúži mladým ľudom do 18 rokov, ktorí sa ocitli vo vážnej situácii a hľadajú pomoc alebo niekoho, s kým sa môžu porozprávať a poradiť. Národná linka na pomoc deťom v ohrození oslavuje už tretí rok svojej existencie a počas tohto obdobia bola nápomocná tisícom mladých ľudí. Poskytujú pomoc bezplatne formou chatu a e-mailom. Spolupracujú s príslušnými úradmi na ÚPSVaR a políciou SR. Každé dieťa a mladý človek má právo požiadať o pomoc aj bez vedomia rodičov alebo osoby, ktorá sa o neho stará. Odborníci a konzultanti sú tu pre deti a mládež 24 hodín denne, 7 dní v týždni. To znamená, že kedykoľvek sa chcú porozprávať o tom, z čoho majú strach alebo im niekto ubližuje, stačí si stiahnuť aplikáciu ( Android , Iphone ) alebo kliknúť na ikonu četu na tejto stránke : Viac ako nick – Národná linka na pomoc deťom v ohrození (gov.sk) a pomoc sa okamžite dostaví.
Svetový deň mlieka
Mlieko nie je iba bežná potravina, ale mlieko a mliečne výrobky sú najmä nenahraditeľný zdroj výživných látok dôležitých pre rast a vývin ľudského organizmu, ale aj ako liek pre všetky vekové kategórie ľudí.
Aj my sme si tento významný deň pripomenuli v našej ŠKD, vyrobili sme veľký plagát – CESTA MLIEKA, mali sme kvíz na tému mlieko a mliečne výrobky ,na mliečnu tému sme kreslili na asfalt a deti dostali sladké mliečne odmeny. Za čo sme vďační a chceme sa týmto poďakovať Roľníckej spoločnosti v Bottove, ktorá nám tieto sladké mliečne maškrty pre naše deti zabezpečila.
13
Zumba
Dňa 17. 5. sme v rámci aktívnej školy usporiadali na školskom dvore ZUMBU. V spolupráci s dievčatami z II. Stupňa a Janky Strapkovej sa deti z ŠKD poriadne vytancovali a naučili sa niekoľko druhov tancov. Tančeky s dievčatami nacvičovala naša pani asistentka Michaela Ľuptáková, za čo jej pekne ďakujeme a veľmi radi si to zopakujeme opäť.
Etické správanie
Základná škola P. Dobšinského bola úspešná v rámci Výzvy Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky na predloženie žiadostí o poskytnutie finančných prostriedkov na rozvojové projekty škôl na podporu etického správania sa a hodnotového vzdelávania v školách, kde získala finančnú dotáciu vo výške 4.000,- Eur.
Cieľom výzvy bolo posilniť implementáciu systémových nástrojov v školách, ktoré sú založené na participácii a zdieľanej zodpovednosti školskej komunity – učiteľov, žiakov, ale aj rodičov – a občianskej spoločnosti pri vytváraní takého školského prostredia, v ktorom:
- je rešpektovaná dôstojnosť každého človeka, vrátane rešpektovania plurality názorov založených na pravdivých informáciách a práve na vypočutie hlasu každého jednotlivca pri tvorbe pravidiel fungovania školy;
- je samozrejmosťou overovanie faktov, rešpektovanie výsledkov vedeckého bádania a odmietanie neoverených a nepravdivých informácií a prezentácie názorov založených na dezinformáciách.
Hlavným projektovým zámerom nášho projektu bolo prostredníctvom vhodných vzdelávacích aktivít a programov rozvíjať u žiakov sociálne kompetencie v oblasti kritického myslenia s prepojením na budovanie odolnosti voči dezinformáciám. Zamerali sme sa na prevenciu, intervenciu, na predchádzanie rizikovým situáciám v dôsledku nekritického myslenia a vplyvu dezinformácií.
Taktiež sme posilňovali emocionálnu odolnosť a rešpekt medzi pedagógmi s následným prepojením na uplatňovanie vzájomného rešpektu medzi žiakmi.
Zamerali sme sa na oblasti:
- Rozvoj kritického myslenia
- Zvyšovanie odolnosti členov školskej komunity voči pôsobeniu dezinformácií;
- Zvyšovanie emocionálnej odolnosti a vzájomného rešpektu medzi členmi školskej komunity
Aktivity boli určené nielen žiakom, ale aj pedagógom a vychovávateľkám.
Žiaci II. stupňa od VI. ročníka absolvovali Workshopy o kritickom myslení a dezinformáciách s digitálnym dotykom, ktoré viedli odborníci z DigiQ ktorí nás inšpirovali a viedli celý workshop.
Čo sa žiaci naučili:
– Identifikácia a analýza problémových situácií.
– Kreatívne riešenie problémov a generovanie nových nápadov.
– Kritické hodnotenie informácií z digitálnych zdrojov.
Stretnutia boli plné zaujímavých interaktívnych aktivít a diskusií. Vďaka skvelým lektorom sme získali nový pohľad na riešenie problémov a zdokonalili naše analytické schopnosti.
Pre pedagógov a vychovávateľky boli pripravené zaujímavé skupinové a individuálne stretnutia zamerané na zvyšovanie vzájomného rešpektu školskej komunity pod vedením skúsenej lektorky a koučky PhDr. A. Trnkovej.
Vybraní pedagógovia absolvovali Kurz kritického myslenia, a budú aj naďalej prehlbovať vedomosti v téme kritického myslenia.
Zakúpili sme metodická materiál, licenciu pre online Kurz kritického myslenia, kde ťažisko kurzu nie je v memorovaní faktov, ale v konfrontácii viacerých postojov a uhlov pohľadu.
Vieme, že učenie nikdy nekončí a sme pripravení aplikovať naše nové zručnosti v každodennom živote.
Mgr. Jana Strapková, sociálny pedagóg
Základná škola Pavla Dobšinského, Rimavská Sobota
OK vo futbale chlapcov
Dňa 7.5.2024 sa konalo na futbalovom štadióne v Rimavskej Sobote Okresné kolo vo futbale chlapcov. Zúčastnilo sa 11 škôl.Hralo sa v 3 skupinách a do finále postúpili víťazi jednotlivých skupín. Naši chlapci si vo svojej skupine poradili s 3 školami nasledovne:
ZŠ P.Dobšinského – ZŠ Tompu 1 : 1ZŠ P.Dobšinského – RCG 4 : 0ZŠ P.Dobšinského – ZŠ Rim. Seč 2 : 0
Vo finále hrali už za poriadneho dažďa v ťažkých podmienkach s 2 školami:
ZŠ P.Dobšinského – ZŠ Ožďany 5 : 2ZŠ P.Dobšinského – ZŠ Hostinského 1 : 0Konečné poradie:1.ZŠ P.Dobšinského2.ZŠ Hostinského3.ZŠ Ožďany
Chlapcom srdečne blahoželáme a držíme palce v Krajskom kole.
Projektové a ročníkové práce 2024
V dňoch 29.04. – 30.04.2024 sa na našej škole uskutočnilo školské kolo projektových a ročníkových prác žiakov prvého a druhého stupňa. Táto aktivita je tradičnou súčasťou našej školy, v ktorej majú žiaci možnosť objaviť a rozvíjať talent podľa svojho zamerania.
Motto: Zázraky sa začnú diať, keď dáš rovnaké množstvo energie svojim snom, ako dávaš svojim strachom.
Projektová a ročníková práca je vyjadrením špecifického záujmu žiaka o vybranú problematiku. V tejto aktivite žiaci prehlbujú svoje vedomosti a získavajú zručnosti po prezentačnej i technickej stránke. Môžu sa realizovať v rôznych vzdelávacích oblastiach, ako sú napr. šport, umenie, výskum v prírodných vedách, štúdium cudzích jazykov, história, nové krajiny,…Triedne kolá prác žiakov 1. – 4. ročníka prebehli v dňoch 22. –25. mája 2024. Všetci žiaci úspešne zvládli obhajobu svojej práce a získali osvedčenie a do školského kola postúpilo 22 žiakov.
1.roč.Traktory – Sabacký M., I.A, Pes a mačka – Rošková I., I.A, Jež tmavý – Molnár J., I.A
2.roč.Spoznajme lúčne koníky – Sokolovská Miroslava., II.A, Včela medonosná – Kováč Tobias Lóránt., II.A, Mravenisko – Bódiová Melany, II.A, Jeden deň v starovekom Egypte – Beňová Tamara, II.B, Včela medonosná – Molnár Marian, II.B
3.roč.Hip – hop – Ľaudárová Amy, III.A, Sopky – Ťažký Daniel, III.A, Škoda Octavia – Vӧlgyi Dominik, III.B, Judo – Uhrin Lukáš, III.B, Vakoveverica krátkohlavá – Demeter Tobias, III.C, Tučniaky – Kovácsová Amélia, III.C, Street dance – Slaninová Terezka, III.C
4. roč.Vznik Slovenska – Janová Zorka, IV.A, Černobyľ – Radina Richard, IV.A, Divadelný krúžok – Medveďová Lea, IV.A, Bugatti – luxusný automobil – Chlpoš Matúš, IV.B, Tanečná skupina Čisté duše – Murínová Mia, IV.B (pre chorobu sa šk. kola nezúčastnila), Kone – Martišová Nela, IV.C, Môj zajac – Bálintová Alžbeta, IV.C.Konzultantky boli pani učiteľky : Mgr. Ľ. Morongová, PaedDr. J. Husmanová , Mgr. G. Szabová , Mgr. A. Pazourková , Mgr. J. Revúcka , Mgr. I. Cigániková , Mgr. A. Kalmárová , Mgr. R. Mitterpachová a Mgr. E. Slabejová.
Školské kolo žiakov druhého stupňa bolo rozdelené na štyri bloky. Svoje ročníkové práce (RP) a projektové práce (PP) predstavili žiaci druhého stupňa. V prvom bloku piataci: Tereza Ďurková a Martina Reisingerová , V.A , PP – Rovnaké sviatky v rôznych kútoch sveta, konzultantka – PaedDr. Lucia Hrončeková, Martin Rojík, V.A, RP- Rimavská Sobota – moje rodné mesto, konzultantka – Mgr. Kamila Astalošová, Matúš Rojík, V.A, RP- Prvá svetová vojna, konzultantka – PaedDr. Lucia Hrončeková.
V druhom bloku šiestaci: Kamila Astalošová, ml., VI.B, RP- Minerály v Slovenskom rudohorí, konzultant – Mgr. Vojtech Novodomský, Juliana Štefániková, VI.B, PP- Život a dielo Isaaca Newtona, konzultantka – Mgr. Elena Sakálová, Bianka Okošová, VI.A, RP- Fyzika v každodennom živote, meranie, fyzikálnych veličín, konzultantka – Mgr. Elena Sakálová, Áron Hlaváč, VI.B, RP- Filodenróny, konzultant – Mgr. Vojtech Novodomský.
V treťom bloku šiestaci a siedmaci: Rastislav Brezňák, VI.A, RP – Najstaršie grécke civilizácie, konzultantka – Mgr. Diana Murínová, Melánia Múčiková, VI.B, RP- Vybrané pamiatky UNESCO na SK, konzultantka – Mgr. Barbora Švedová , Jozef Tergácz, VI.B, RP- Barcelona mojimi očami, konzultantka – Mgr. Barbora Švedová, Ema Nováková, VII.B, RP- Príbehy gréckej mytológie, konzultantka – Mgr. Diana Murínová.
Vo štvrtom bloku sa predstavili žiaci šiesteho, siedmeho, ôsmeho a deviateho ročníka: Juliana Štefániková, VI.B, RP – Vtáky na kŕmidle, konzultant – Mgr. Vojtech Novodomský, Michal Krnáč a Martin Machyniak, VII.A, PP – Orientácia v priestore bez mapy a kompasu, konzultantka – Mgr. Barbora Švedová, Miriam Ďurišová a Daniela Hrabovská, VIII.B, RP – Minulosť a súčasnosť našej školy, konzultantka – Mgr. Tatiana Hrivnáková, Miroslav Laššák, IX.A, PP – Československé tanky, konzultantka – PaedDr. Lucia Hrončeková.Všetkým účastníkom blahoželáme, ďakujeme a prajeme veľa tvorivej práce do budúcna.
82
Dobšinského záhrada
„Ak máte záhradu a knižnicu, máte všetko, čo potrebujete.“Marcus Tullius Cicero, rímsky filozof a štátnik
Naša škola je miestom, kde máme knižnicu ako zdroj poznania, ale máme aj záhradu, kde deti môžu naživo spoznávať vonkajší svet.Škola disponuje veľkým, zanedbaným, nevyužitým pozemkom – školskou záhradou, ktorý udržujeme len kosením, ale snažíme sa aj o jeho revitalizáciu a prinavrátenie pôvodnej funkcie. Toto bol aj zámer nášho projektu „Dobšinského záhrada“, nielen vytvoriť školskú záhradu, kde by sme mohli pestovať zeleninu, ovocie a bylinky, ale dať jej aj novú funkciu: vybudovať náučno-oddychovú zónu podobnú vidieckej záhrade.
Základná škola Pavla Dobšinského Rimavská Sobota vypracovala projekt „Dobšinského záhrada“, ktorý bol finančne podporený Slovenskou agentúrou životného prostredia v rámci výzvy Zeleného vzdelávacieho fondu. Práce na projekte sme realizovali prostredníctvom záhradníckej firmy, ale aj sami sme priložili ruku k dielu. Žiaci pracovali v rámci školských aktivít a zorganizovali sme aj brigádu rodičov a zamestnancov školy pri prácach na projekte.Našou snahou bolo starým prvkom záhrady dať nové možnosti využitia. V rámci jednotlivých aktivít sme vybudovali alebo revitalizovali jednotlivé prvky záhrady. Obnovili sme starý školský sad, ktorý sme nazvali Dedkov sad ako symbol spojenia viacerých generácií. Záhradník – ovocinár ošetril zmladzovacím rezom staré stromy v sade. V jeseni boli dosadené nové ovocné stromčeky. Vysadili sme staré, regionálne odrody.Revitalizovali sme plochu starého skleníka, kde zostali len jeho betónové základy. V jesennom období bol tento záhon vyčistený od buriny, porýľovaný a bol do pôdy zapracovaný kompost. Na jar sme vysadili liečivé bylinky a koreniny, a takto sme vytvorili Babičkin bylinkový záhon. Bylinky vypestované v tomto záhone nájdu praktické využitie v školskej kuchyni, resp. pozbierané a usušené budú používať deti aj v školskom klube na prípravu čajov.Ďalšími prvkami v našej záhrade je Živý jedlý plot, ktorý oddeľuje priestor školskej záhrady od okolitej zástavby. Tento živý plot je vysadený z kríkov ríbezlí rôznych odrôd. Pôdu sme si pripravili v jesennom období a na jar sme pôdu urovnali a vysadili sadenice ríbezlí. Žiaci tak budú môcť pozorovať vývin rastlín od kvitnutia až po tvorbu plodov zblízka.Vhodnú pohľadovú plochu, ktorá bude v ďalšom období ponechaná bez kosenia na samovýsev, bola v jeseni pripravená a na jar obsiata Motýlia lúka. Takto vysiata lúka s rozmanitými kvetmi, dokáže prilákať opeľovače, kvitnutie bude prebiehať počas celej vegetačnej sezóny, a tak podporí biodiverzitu v tomto priestore.Vybudovali sme Senzorický chodník, ktorý slúži na rozvoj zmyslového vnímania žiakov. Využívať ho budú intaktní žiaci školy aj žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami na podporu a rozvoj zmyslového vnímania. Senzorický chodník môže mať veľmi pozitívny vplyv na vývoj detí. Nielen ten fyzický, ale aj kognitívny. Chodník je budovaný z rôznych materiálov, tak aby deti chôdzou po ňom mohli vnímať okruhliaky z potoka, mäkkosť machu, jemnosť piesku či praskanie šišiek pod nohami.
Ing. Erika DemkováZákladná škola Pavla Dobšinského, Rimavská Sobota
33
V mesiaci Apríl sme mali v Škd na Deň Zeme – Eko divadielko.
Divadielkom nás sprevádzal ujo Tomík, ktorý deťom zahral príbeh o našej planéte, o recyklácii, o ochrane planéty, o dôležitosti zelene a vody na zemi.Príbeh zeme bol popretkávaný pesničkami Malý Princ na motívy knihy A.S.Exupéryho.Na záver boli deti odmenené diplomom pod názvom: „Už viem recyklovať“.
Viď.foto.Zapísala: p.vych.Nina Molnárová
Deň Zeme
Deň Zeme vznikol v roku 1970 ako reakcia na rastúce environmentálne problémy a snahu o zvýšenie povedomia o ochrane životného prostredia.
Prvý Deň Zeme sa konal 22. apríla 1970 a bol organizovaný ako celosvetový protest proti environmentálnym problémom, ako bolo znečistenie ovzdušia a vody, strata biodiverzity a hrozba pre zdravie ľudí. Tento deň sa rýchlo rozšíril a stal sa tradíciou, ktorá je dodržiavaná po celom svete dodnes.
Každoročné oslavy Dňa Zeme majú za cieľ nielen zvýšiť povedomie o environmentálnych otázkach, ale tiež inšpirujú k praktickým krokom a zmenám v správaní, ktoré môžu prispieť k ochrane a zachovaniu planéty pre budúce generácie.
Téma Dňa Zeme 2024 je “Planéta proti plastom”. Tento významný deň upozorňuje na skutočnosť, že každoročne sa vyrobí 380 miliónov ton plastov, pričom iba 9 % z nich sa recykluje. Organizátori kampane vyzývajú k 60 % zníženiu používania plastov do roku 2040. Je to dôležitý krok smerom k udržateľnejšiemu životnému štýlu a ochrane našej planéty.
Aj na našej škole sme sa dnes snažiť o to, aby sme si skrášlili naše životné prostredie. Na prvých dvoch hodinách sme pracovali na plagátoch s témami „Ako deti prispievajú k ochrane prírody?, Ako dlho sa rozkladá odpad v prírode?, Správne separovanie odpadu“. Žiaci 7. ročníka navštívili Čističku odpadových vôd v Rimavskej Sobote. Mali sme rôzne zaujímavé aktivity: „Poznávanie zvierat v prírode, hry zamerané na poznávanie prírody a zvierat žijúcich v lese a život včely“. Upravili sme si záhony s kríkmi, vyčistili jazierko, priestory v areáli školy a natreli sme aj lavičky v altánku. Okolie školy je krajšie a čistejšie.
Ďakujem všetkým žiakom a kolegom za odvedenú prácu a hlavne Mgr. Astalošovej, Mgr. Švedovej a Ing. Kapcovej za prípravu zaujímavých aktivít, ktoré sa žiakom veľmi páčili.
Koordinátorka environmentálnej výchovy Mgr. Elena Sakálová
29
Deň Zeme v Kurineckej dubine
Dňa 22.4.2024 žiaci prvého stupňa s triednymi pani učiteľkami absolvovali príjemnú prechádzku na náučnom chodníku prírodnej rezervácii Kurinecká dubina. Chráneným územím ich sprevádzali zamestnanci správy CHKO Cerová vrchovina.
Prechádza bola venovaná Svetovému dňu Zeme. Jej cieľom bolo žiakom priblížiť rozmanitosť živej prírody, získať k nej vzťah, vzbudiť záujem a chrániť ju pre ostatné generácie.
43
Biologická olympiáda
Opäť máme žiakov, ktorí reprezentovali našu školu v okresnom kole Tamara Brathová z 9.A a Matej Krajec z 8.B, ktorý získal 3. miesto. Srdečne blahoželáme!
Volejbalový turnaj
Dňa 19.3.2024 sa konalo na našej škole Okresné kolo vo volejbale zmiešaných družstiev. Zúčastnilo až ho až 7 škôl: ZŠ P.Dobšinského, Gymnázium I.Kraska, ZŠ Š.M.Daxnera, ZŠ Ožďany, ZŠ Jesenské, ZŠ Hnúšťa a ZŠ Tisovec.
Bojovali sme vo 2 skupinách. Naša škola vyhrala vo svojej skupine všetky zápasy a postúpila do finále. Vo finále sa stretli 4 školy s nasledovnými výsledkami:
O 1. miesto
ZŠ Hnúšťa – ZŠ P.Dobšinského 25 : 18
O 3.miesto
Gymnázium I.Kraska – ZŠ Ožďany 25 : 4
Konečné poradie škôl:
1.m. ZŠ Hnúšťa
2.m. ZŠ P.Dobšinského
3.m. Gymnázium I.Kraska
4.m. ZŠ Ožďany
Našu školu reprezentovali: S.Timková, V.Valkučáková, M.Ďurišová, D.Harnócz, L.Bogdáni, L.Jakabšicová, A.Hloušek, S.Bíro, S.Csernok. Našim žiakom srdečne blahoželáme.
Učíme sa navzájom
Žiaci 6.B si na hodinách literatúry zopakovali učivo o bájkaroch a ich bájkach formou plagátov, na ktorých pracovali v skupinách.A toto sú ich výtvory, ktoré odprezentovali svojim spolužiakom v školskej knižnici